: تاریخچه و سوابق

تايدواتر خاورميانه در تاريخ 24 ارديبهشت سال 1347 به شماره ثبت 12341 و با نام شركت داريوش با سرمايه 10 ميليون ريال منقسم به يك هزار سهم با هدف فعالیت در زمینه های ارائه خدمات دریایی به سکوهای نفتی و کشتی های حمل نفت، نصب و تعمیر لوله های زیردریایی، ساخت اسکله و حوضچه های تعمیراتی و نیز حمل و نقل دریایی در تهران به ثبت رسید و بعد از چند ماه با مشاركت شركت تايدواتر آمريكا به صورت 51-49، شركت سهامي عام تايدواتر خاورميانه تشكيل شد. پس از انقلاب اسلامي مديران و سهامداران خارجي شركت از كشور خارج شدند. بعد از مدتي شركت تحت پوشش و نظارت دادستاني انقلاب قرار گرفت و اداره امور آن در سالهاي 1359 تا 1368 به سازمانها و نهادهاي مختلف دولتی واگذار شد.

در ﺳﺎل 1368 ﺑﻨﺎﺑﺮ ﻣﺼﺎﻟﺤﻪ ﻧﺎﻣﻪ ﻣﻮرخ ﭼﻬﺎرم ﻣﺎه ﻣﻲ سال 1985 کلیه 49 درصد از ﺳﻬﺎم ﺷـﺮﻛﺖ ﺗﺎﻳﺪ واﺗﺮ آﻣﺮﻳﻜﺎ ﺑﻪ دوﻟﺖ ﺟﻤﻬﻮري اﺳﻼﻣﻲ ﺑﻪ مبلغ 699 هزار دﻻر واﮔﺬار و ﻫﻴﺎت دوﻟﺖ به موجب ﻣﺼﻮﺑﻪ ﺷﻤﺎره 5439/ت/754 به تاریخ چهارم آبان 1368 ﺑﻪ واﮔﺬاري ﺳﻬﺎم ﻳﺎد ﺷﺪه ﺑﻪ ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﻨﺎدر و ﻛﺸﺘﻴﺮاﻧﻲ اﻗﺪام کرد.

در این دوران پای تایدواتر به عملیات بندری بازشد و در ادامه این شرکت توانست رشد چشمگیری را از لحاظ گستره فعالیت و درآمدزایی تجربه کند و به بزرگترین اپراتور کانتینری و یکی از اپراتورهای بزرگ کالای فله در کشور تبدیل شود. تسلط تایدواتر بر عملیات کانتینری تا اوایل دهه 90 ادامه داشت. حضور تایدواتر در پروژه های لایروبی نیز در این دوران به شدت افزایش یافت.

در سال 1383 تایدواتر خاورمیانه در ﻓﻬﺮﺳﺖ ﻧﺮخﻫﺎي ﺳـﺎزﻣﺎن ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار درج شد و در نهایت عرضه اولیه سهام بخشی از سهام شرکت در 22 دی ماه همین سال به وقوع پیوست.

در سال 87 واگذاری سهام شرکت‌های بزرگ دولتی از جمله تایدواتر به بخش خصوصی از سوی سازمان خصوصی سازی در دستور کار قرار گرفت و در خلال این رویداد شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد به عنوان مالک جدید تایدواتر شناخته شد. در سال 90 با آغاز تحریم های هسته‌ای علیه ایران، نام تایدواتر در فهرست تحریم‌های خزانه داری آمریکا و اتحادیه‌اروپا قرار گرفت. امری که فعالیت در بندر شهید رجایی را به علت حضور تایدواتر با مشکلات عدیده ای مواجه کرد و در نهایت نیز به خروج تایدواتر از این بندر در سال 93 منجر شد. در سال 94 با امضای توافقنامه هسته‌ای و لغوتحریم‌های یکجانبه غرب علیه ایران، نام تایدواتر از فهرست تحریم ها خارج شد اما در سال 95 با تصویب قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها موسوم به قانون کاتسا در این کشور، تایدواتر بار دیگر در فهرست تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت.

در ادامه این سال مجموعه مهر اقتصاد تصمیم به خروج کامل از تایدواتر گرفت. پس از این رویداد موسسه مالی و اعتباری کوثر در 17 خرداد همان سال با خرید سهام شرکت فراز انرژی دنا (به عنوان سهامدار 63 درصدی تایدواتر)، به عنوان سهامدار عمده این شرکت شناخته شد. موسسه مالی و اعتباری کوثر در نهایت در سال97 سهام شرکت فراز انرژی دنا را به شرکت سیما مارین بندرعباس واگذار کرد تا از این طریق پس از نزدیک به 10 سال سرانجام سکان هدایت تایدواتر به بخش خصوصی واگذار شود. سیما مارین از جمله شرکت های خصوصی فعال و با تجربه در زمینه خدمات بندری و دریایی به حساب می آید. پس از این رویداد با استقرار تیم مدیریتی با تجربه و حرفه ای در تایدواتر، تجدید ساختار و تنوع بخشی به فعالیت های مولد و تاکید بر افزایش سودآوری و حفاظت از حقوق سهامداران در دستور کار قرار گرفت.